Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Jeziorsku

98-290 Warta

Jeziorsko 43

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 230781
  • Do końca roku: 277 dni
  • Do wakacji: 84 dni

Kontakt

Telefon: 43 829-46-29

Kartka z kalendarza

ROK SZKOLNY 2019/2020

WITAJ SZKOŁO... 

2 września 2019 roku wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego na boisku Szkoły Podstawowej im. Wł. Reymonta w Jeziorsku uroczyście rozpoczęto nowy rok szkolny 2019/2020. Dyrektor szkoły Pani Urszula Pietrzak powitała wszystkich zebranych. Szczególnie gorąco przywitała najmłodszych uczniów z klasy pierwszej oraz dzieci, które w bieżącym roku będą uczęszczały do oddziału przedszkolnego. Życzyła wszystkim uczniom wytrwałości i sukcesów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności:"Zróbmy wszystko, aby jak najdłużej zatrzymać w sobie dobrą energię lata".

Pani Dyrektor szkoły nawiązała do wydarzeń wrześniowych z 1939 roku. Zapoznała również wszystkich zebranych z organizacją roku szkolnego oraz przedstawiła wychowawców poszczególnych klas. Ogłosiła zwycięzcę konkursu plastycznego "Logo naszej szkoły", a została nim uczennica klasy 2, Joanna Obolewska.Gratulujemy!

Po apelu odbyły się spotkania uczniów w klasach. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego została zakończona Mszą Świętą w Kościele parafialnym w Jeziorsku.

Wszyscy jesteśmy ciekawi, co przyniesie nam nowy rok szkolny? Mamy nadzieję, że będzie udany i pełen niezapomnianych chwil.

 

XXI Biegi Terenowe Kamionacz

Zespół Szkół Specjalnych w Warcie 18 września 2019 r. zorganizował  21. już edycję Biegów Terenowych w Kamionaczu. Celem organizowanych biegów było upowszechnienie sportu, wdrażanie do rekreacji i sportowego trybu życia. Uczestnicy musieli stawić czoła w trudnym leśnym terenie rywalizując w podziale na chłopców i dziewczęta, na dystansach 300, 600, 800 i 1000 metrów.

Sukcesy uczniów naszej szkoły:

Wiktoria Kornecka – III miejsce w kategorii 300m

Maciej Kornecki – III miejsce w kategorii 300m

Karolina Świątkiewicz – II miejsce w kategorii 600m

W biegach brali udział również: Oliwia Bojszczak, Kacper Jarecki, Adam Telega, Dawid Wawrzyniak oraz Dariusz Kostrzewa.

Każdy uczestnik został nagrodzony medalem okolicznościowym, zaś zwycięzcy dostali dyplomy, medale i puchary.

Aby tradycji stało się zadość, zaproszono wszystkich uczestników zmagań sportowych na kiełbaskę z grilla oraz pyszny bigos. Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i dziękujemy za reprezentowanie naszej Szkoły

 

 

,,Depresja w Twoich oczach” 

20 września  2019 roku klasa VII i VIII wyruszyła z opiekunami  do Warty,  aby zdobywać wiedzę i umiejętności  w niecodzienny sposób, uczestnicząc w podsumowaniu projektu edukacyjnego ,,Depresja w Twoich oczach”. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na ważny problem jakim jest depresja, choroba XXI wieku. W Polsce szeroko rozumiane zaburzenia depresyjne rozpoznawane są u jednej trzeciej nastolatków w Polsce. Z tego jeden na stu ma myśli samobójcze. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wzrosła prawie dwukrotnie ich ilość. Daje nam to niechlubne drugie miejsce skutecznych prób samobójczych młodzieży w wieku 10-19 lat w Europie. Każdego roku życie traci około 120-130 młodych ludzi. Jest to więc narastający i istotny  problem. Umieć sobie z nim radzić  powinny zarówno same dzieci, tu potrzeba samoświadomości, jak i rodzice, których sposób i metoda wychowawcza mogą w bardzo różny sposób wpływać na psychikę pociech. Samobójstwa  to jednocześnie najczęstsza  przyczyna śmierci wśród nastolatków. Fakty są przerażające. Stąd pomysł na projekt edukacyjny ,,Depresja w Twoich oczach”.

Projekt miał również na celu edukować i kształtować u młodych ludzi nowe postawy, umiejętność rozpoznawania depresji i jej przyczyn. Brak przyjaciół, przyjaznej atmosfery, otocoa przez bliskich i akceptacji przez rówieśników, to najczęstsze przyczyny. Specjaliści przekonywali, że znajdując czas dla przyjaciół i na rozwijanie swoich zainteresowań, możemy  skutecznie zapobiegać stanom depresyjnym.

Wiedzę o chorobie uczestnicy spotkania, w tym uczniowie naszej Szkoły w Jeziorsku - klasa VII i VIII zdobywali  biorąc udział w wybranych warsztatach. Wszyscy  wyszli z nich bardzo zadowoleni i najedzeni, po słodkim poczęstunku, który był miłą niespodzianką. Jeśli projekt edukacyjny ,,Depresja w Twoich oczach” w przyszłym roku będzie kontynuowany, na pewno uczniowie naszej szkoły chętnie wezmą w nim udział.

 

 

„SEGREGUJESZ – DOBRZE POSTĘPUJESZ!” 

27 września 2019 roku w ramach kampanii „SEGREGUJESZ – DOBRZE POSTĘPUJESZ!” dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przedstawiciele uczniów naszej szkoły, w składzie Maciej Kornecki, Tatiana Michalska i Bartłomiej Rosiak brali udział w Ekologicznym Rajdzie Rowerowym na terenie Gminy Warta. 

Głównym celem Rajdu było kształtowanie właściwych postaw związanych z ochroną środowiska, zachęcanie do samodzielnego poszukiwania informacji z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi oraz propagowanie idei czystego środowiska. 

Uczestnicy Rajdu wykonywali na swoich rowerach określone konkurencje sprawnościowe oraz zadania teoretyczne związane z  tematyką gospodarki odpadami, w szczególności selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W rajdzie brała udział również grupa kibicująca (uczniowie klasy 6), która z dużym zapałem wspierała swoich kolegów i dodatkowo wykonywała zadania zaplanowane przez organizatorów. 

Podsumowaniem rajdu było wręczenie nagród rzeczowych dla najlepszych oraz dyplomów i upominków dla pozostałych uczestników przez Burmistrza Gminy Warta, pana Krystiana Kroguleckiego.

 

Pielgrzymka Diecezji Włocławskiej klas VIII 

30 września 2019 r. odbyła się Pielgrzymka Diecezji Włocławskiej klas VIII, również i uczniowie naszej szkoły brali w niej udział. Ponad cztery tysiące uczniów ostatnich klas szkół podstawowych  zgromadziło się  w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Myślą przewodnią dnia skupienia dla młodzieży było hasło nowego roku duszpasterskiego 2019/2020 „Eucharystia daje życie”. Ewangelizację poprzedzającą wspólną Eucharystię w bazylice poprowadził franciszkanin, o. Łukasz Buksa. W tym czasie młodzież obecna w licheńskiej świątyni, mogła skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Ze względu na pogodę, ewangelizacja odbyła się w nawie głównej licheńskiej bazyliki. W samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. Eucharystię koncelebrowało 95 kapłanów. Słowo powitania do młodych ludzi skierował ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, mówiąc: „To wy jesteście przyszłością Kościoła, ale także jego teraźniejszością. O tym świadczy wasza obecność w tym sanktuarium na drodze wzrastania w wierze każdego dnia. Jesteście wzorem dla wszystkich młodych”. Homilię w trakcie Eucharystii do młodych ludzi wygłosił o. Łukasz Buksa OFM. W słowie wskazał 3 porady, w jaki sposób wzrastać w przeżywaniu młodości. Po pierwsze należy uczestniczyć w darze Eucharystii. Kapłan zachęcał młodych ludzi, aby uczestnicząc w każdej Mszy Św., wzbudzali pragnienie Chrystusa. Wówczas będą mogli dostrzec prawdziwego Boga, który ofiarowuje im samego Siebie. Drugą radą było wpatrywanie się w św. Hieronima, którego Kościół dziś wspomina. Hieronim tak umiłował Boga, że uczył się języka hebrajskiego, greckiego, biegle władał łaciną. „Gromadźcie się w salach parafialnych i szkolnych, bierzcie Słowo Pana do ręki i w Nim szukajcie odpowiedzi” – mówił o. Łukasz. Ostatnią radą była zachęta, aby iść do Mamy. „Przybywamy do Mamy Bolesnej, która widzi  waszą radość, wasz ból – chce wam dać to, co ma najcenniejszego, czyli Jezusa.” – zakończył franciszkanin. Biskup Wiesław Alojzy Mering poświęcił różańce, które otrzymali wszyscy młodzi ludzie, uczestniczący w diecezjalnej pielgrzymce klas ósmych do Matki Bożej Licheńskiej. „Kiedy gromadzicie się tu, w sanktuarium, w świętym miejscu, jesteście jak młode orlęta, które doskonale wiedzą, jakie niebezpieczeństwa grożą waszej wierze w Jezusa, waszej wierności chrześcijaństwu. Życzę wam, abyście byli młodymi orłami, które będą zmieniać świat na lepsze, a nie będą zadowalać się byle czym” – zakończył biskup włocławski.  Tuż przed zakończeniem Mszy św. przedstawiciele młodzieży, w obecności biskupa Meringa, odczytali akt zawierzenia Matce Bożej Licheńskiej. Radośni i zadowoleni, pełni wiary i nadziei w lepsze jutro, uczniowie wrócili do swoich obowiązków szkolnych i domowych.

    

 

"ACH, CI NASI CHŁOPCY... "- DZIEŃ CHŁOPAKA W SZKOLE 

Dzień Chłopaka jest szczególnym dniem dla całej społeczności naszej szkoły. Z tej okazji dziewczęta w poszczególnych klasach  wręczyły swoim kolegom upominki. Były również miłe niespodzianki oraz życzenia. Dla uczczenia tego święta Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę, która odbyła się 4 października 2019 r. Wszyscy wyśmienicie się bawili przy swoich ulubionych piosenkach. Tańce przeplatały liczne konkursy zorganizowane przez uczennice  z kl.VIII. Zabawa była udana. Rytmiczna muzyka zachęcała do pląsów i porywała do tańca nawet najbardziej opornych. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwały nasze panie: Anna Owczarek, Jolanta  Pawicka i Anna Kaczorowska.

                                             

Światowy Dzień Tabliczki  Mnożenia 

W piątek  4 października 2019 r. obchodziliśmy  Światowy Dzień Tabliczki  Mnożenia. W Szkole Podstawowej w Jeziorsku  klasy 4 i 5 o godzinie 8.50  zaczęły  w grupach układać puzzle z tabliczką mnożenia, klasa 6 została  podzielona na dwa zespoły, które odpytywały z tabliczki mnożenia odpowiednio klasy 7 i 8. Uczniowie podeszli do zadania z dużym zaangażowaniem. Przygotowali dla starszych kolegów przykłady dotyczące pamięciowego mnożenia. Z kolei uczniowie klas 7 i 8 musieli  gruntownie powtórzyć rachunek pamięciowy, aby nie wypaść słabo w oczach młodszych kolegów. Wszyscy sprostali zadaniu.

  

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY 1

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Ślubowanie klasy pierwszej to od lat niezwykłe wydarzenie w szkolnym kalendarzu imprez Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Jeziorsku. Każde dziecko z niecierpliwością czeka na dzień, w którym stanie się prawdziwym uczniem i poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej. W tym roku miało ono miejsce 14 października 2019 roku. Tego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły w strojach galowych i biretach na głowach w obecności Pani Dyrektor, wychowawcy, zaproszonych gości oraz rodziców złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego "symbolicznym" ołówkiem przez Panią dyrektor Urszulę Pietrzak oraz złożył odcisk palca przy swoim nazwisku. Aby jednak to nastąpiło uczniowie musieli wcześniej zdać "mini - egzamin", który sprawdzał ich wiedzę i umiejętności. Pierwszoklasiści doskonale poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami i z dumą mogli przystąpić do tego ważnego w życiu każdego ucznia momentu - ŚLUBOWANIA I PASOWANIA. Każdy pierwszak otrzymał pamiatkowy dyplom i duuużo prezentów: od p. Dyrektor, Rodziców, Wychowawcy, przedstawicieli SU oraz koleżanek i kolegów z klasy II i III. Tradycyjnie po zakończeniu ślubowania, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podziękowali nauczycielom za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyli wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym dniu, Dniu Edukacji Narodowej. Kulminacją tej uroczystości był poczęstunek przygotowany przez rodziców, a także zabawy ruchowe przy muzyce.

 

Również 14 października 2019 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Pod kierunkiem pani Małgorzaty Ejchman i pani Sylwii Ignaczak uczniowie klasy VII  przygotowali humorystyczną inscenizację na temat życia szkolnego adresowaną do każdego pracownika szkoły. Oczywiście na scenie nie mogło zabraknąć artystów z klasy VI, którzy pięknie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w utworach pt.: „Profesor Robert” oraz „14 października”. Popłynęło wiele życzeń z ciepłymi słowami w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie podkreślili swoją wdzięczność za poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

Na zakończenie głos zabrała pani Dyrektor Urszula Pietrzak, która podziękowała uczniom za trud jaki włożyli w przygotowanie tak wyjątkowej uroczystości oraz nauczycielom za dotychczasowe zaangażowanie życząc wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

  

Dzień Papieski

16 października 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski- w tym roku pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy”. To już 41 lat od dnia wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolice Piotrową. Papież Polak przybrał imię Jan Paweł II. W tym dniu wspominaliśmy osobę Ojca Świętego - skąd pochodził, jakim był człowiekiem, czego nauczał. Uczniowie z klas V-VII przypomnieli w krótkim apelu tego niezwykłego człowieka, najwybitniejszego z rodu Polaków. Nie zabrakło tez słów samego Ojca Świętego wypowiedzianych podczas pamiętnej pielgrzymki do Polski w 1979 r., a także ukochanej pieśni papieża „Barka”.

Z tym samym programem uczniowie wystąpili 13 października w kościele parafialnym w Jeziorsku, przyczyniając się do jeszcze bardziej uroczystego obchodzenia Dnia Papieskiego w Parafii.

Tornister Misyjny

Od 1 do 13 października 2019 r. w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Tornister Misyjny” zbierając przybory szkolne dla dzieci z Afryki. Dziękujemy wszystkim chętnym, którzy włączyli się w te akcję dzielenia się tym co posiadamy z bardziej potrzebującymi od nas.

 

Znalezione obrazy dla zapytania WOŚP logo

 

BICIE REKORDU RKO

16 października obchodzimy Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca.

Z tej okazji uczniowie klas 1-4 wraz z nauczycielami i panią Dyrektor brali udział w akcji bicia rekordu udzielania pierwszej pomocy, a dokładnie w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Zgodnie z założeniami akcji biliśmy rekord pomiędzy godziną 12.00 a 12.30. Działania prowadziliśmy w sali gimnastycznej z wykorzystaniem 3 fantomów. Cieszymy się, że mamy udział w pobitym rekordzie. Mamy nadzieję, że w razie potrzeby uczniowie będą mieli odwagę, aby tę wiedzę wykorzystać w ratowaniu drugiego człowieka.

Drodzy uczniowie dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

 

 

W piątek, 18 października do naszej szkoły zawitał CYRK HECA.  Artyści z Ukrainy przygotowali dla małych widzów wiele atrakcji. W programie oprócz żonglerki, magii i iluzji, akrobacji, ekwilibrystyki, znalazł się wesoły klaun. Dodatkową atrakcją była możliwość udziału uczniów w popisowych występach. Występ bardzo podobał się publiczności, dostarczył dawkę humoru i rozrywki.

 

Prelekcja ekologiczna " Segregujesz dobrze postępujesz"

24 października odbyła się w naszej szkole prelekcja ekologiczna pt.:" Segregujesz dobrze postępujesz " w ramach Kampanii Edukacyjnej Gminy Warta. Pogadanka informacyjno- edukacyjna dotycząca prawidłowego segregowania odpadów miała na celu przybliżenie dzieciom ważnego tematu, jakim jest prawidłowa segregacja śmieci oraz ponowne ich wykorzystanie. Formą przekazania wiedzy była prezentacja multimedialna, która przypomniała wszystkim jakie są rodzaje odpadów, kolory worków i pojemników, do których należy wrzucać posegregowane śmieci.

 

Rozstrzygnięcie Konkursów 

„Segregujesz - dobrze postępujesz”

 

24 października  w gminie Warta rozstrzygnięto konkurs plastyczny zorganizowany w ramach projektu realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „SEGREGUJESZ – DOBRZE POSTĘPUJESZ  oraz konkurs na hasło promujące Gminę Warta jako Gminę ekologiczną.

Z naszej szkoły wyróżnienie w konkursie plastycznym otrzymali:

Bartosz Woźniak

Gabriela Borusiak

Winnicka Nadia

Antoni Włodarczak

Uczniem nagrodzonym w konkursie na hasło został:

Michał Tomczyk

 

  

29 października uczniowie naszej szkoły z klasy VII i VIII oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ustkowie, odwiedzili w ramach zajęć z doradztwa zawodowego kilka placówek w Sieradzu. Pierwszym punktem naszej wycieczki była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się o trudzie zawodu strażaka, o tym jak wygląda praca i służba w straży pożarnej. Zwiedzili dyżurkę w której przyjmowane są zgłoszenia, zobaczyli także miejsce postoju wozów strażackich i ich wyposażenie. Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem było Nasze Radio, po którym oprowadziła nas pani redaktor Klaudia Pawlak. Zapoznaliśmy się z pracą dziennikarzy radiowych. Zobaczyliśmy, jak wyglądają najważniejsze pomieszczenia studyjne. Mieliśmy nawet okazję powiedzieć kilka słów do radiowego mikrofonu, skąd potem byliśmy na antenie radia https://www.nasze.fm/news,33358  Pobyt w radiu zakończył się wspólnym zdjęciem pamiątkowym. Kolejnym i zarazem ostatnim punktem programu było biuro podróży Bonus Travel, tam dowiedzieliśmy się jak wygląda praca przedstawiciela biura podróży, jakie wymogi trzeba spełniać by móc pracować w biurze podróży, ile i jakie znać języki obce oraz co biuro podróży ma nam do zaoferowania, jakie wycieczki, atrakcje.

Dzisiejsze zajęcia miały na celu zaprezentowanie naszym uczniom kilka zawodów, celem pomocy dokonania przyszłego zawodu, kierunku dalszej nauki. A może któryś uczniów odnajdzie się właśnie w radiu, biurze podróży lub jako strażak/strażaczka. 

Uczniowie byli bardzo zadowoleni i z entuzjazmem wychodzili ze wszystkich zwiedzonych miejsc, rozmawiając o swoich wrażeniach.

 

  

"W krainie Króla Lwa" 

Sieradz - Teatr Miejski. 8 listopada uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-III mieli okazję obejrzeć spektakl pt.: "W krainie Króla Lwa" w wykonaniu aktorów z Teatru Współczesnego w Krakowie. Była to wzruszająca historia na motywach jednego z najpopularniejszych animowanych filmów w historii - „Króla Lwa”, opowiedziana w autorskim scenariuszu za pomocą  kostiumów,  masek i etnicznych rytmów. Przeniosła widzów w  kolorowy świat afrykańskiej sawanny.  Żywiołowo wykonane piosenki połączone z choreografią, które  dostarczayła najmłodszym widzom wielu niezapomnianych  wrażeń.

 

  

OBCHODY 101 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI 

W piątek, 8 listopada nasza szkoła uroczyście obchodziła 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ten szczególny i radosny dzień dla naszego kraju świętowaliśmy razem z gośćmi, panem burmistrzem Krystianem Kroguleckim i rodzicami naszych uczniów. Obchody rozpoczęły się od wspólnego zdjęcia wszystkich zebranych. O godzinie 11.11 odśpiewaliśmy cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" włączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". 

Ważnym elementem uroczystości był apel przygotowany przez uczniów klasy IV i  VII. Montaż słowno-muzyczny przypomniał burzliwą historię i walkę Polaków o odzyskanie wymarzonej wolności. Wiersze przeplatały się z pięknie zaśpiewanymi przez klasę VI pięśniami patriotycznymi. 

Oprócz przemowy pani dyrektor Urszuli Pietrzak, głos zabrał również burmistrz Warty. Zwrócił uwagę na to, jak długą drogę musieliśmy przejść, jak wiele trudu i cierpienia kosztowało Polaków odzyskanie niepodległości. 

Po zakończeniu akademii wyruszyliśmy na cmentarz, aby oddać hołd poległym w czasie powstania styczniowego. Na mogile powstańców z 1863 roku złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Pamięć Polaków, którzy zginęli w walkach o odzyskanie wolności uczciliśmy minutą ciszy.

 

11 listopada w Warcie odbywała się  uroczystość Święta Dnia Niepodległości, którą rozpoczęła msza św. w Kościele św. Mikołaja. Przemarsz, złożeniekwiatów oraz odśpiewanie czrerech zwrotek hymnu na Rynku to kolejny punkt programu. Również i my uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Wł. Reymonta w Jeziorsku na czele z panią dyrektor, nauczycielami i naszymi rodzicami, wzięliśmy udział we wspólnym biciu rekordu dla niepodległej.

  

TEATRZYK KUKIEŁKOWY "TRZY MAŁE ŚWINKI"

12 października przeżywaliśmy przygody trzech sympatycznych prosiaczków i strasznego wilka. Obejrzeliśmy teatrzyk kukiełkowy pt."Trzy małe świnki"- słynną bajkę braci Grimm. Teraz już wiemy, dlaczego warto być pracowitym.  

 

POKAZ HISTORYCZNY "WRZESIEŃ 39"

czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa,

a zniknęła II Rzeczpospolita

 15 listopada, Grupa Artystyczna Rekonstrukto  omówiła i zaprezentowała sytuację sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni, rekonstrukcje z udziałem publiczności, technikę wojskową, łączność i zaopatrzenie, musztrę i sprzęt bojowy.  Po zakończonym pokazie wszyscy mogli osobiście obejrzeć repliki broni, przymierzyć mundur żołnierski oraz zadawać pytania prowadzącym pokaz, pogłębiając swoją wiedzę historyczną.

 

    

 

X Regionalny Festiwal Piosenki Religijnej CECYLIADA

22 listopada w Szkole Podstawowej w Rossoszycy odbył się X Regionalny Festiwal Piosenki Religijnej CECYLIADA. Tym razem dwie uczennice z kl. VI: Julia Miklas i Patrycja Ignaczak reprezentowały naszą szkołę. Dziewczynki pięknie zaśpiewały piosenki pt. Ty, tylko mnie poprowadź oraz Psalm Mojżeszowy. Utwór "Psalm Mojżeszowy" w wykonaniu Patrycji I. przypadł do gustu zarówno publiczności jak i jury, które przyznało nam II miejsce. Serdecznie GRATULUJEMY!!! Festiwal jak zawsze przebiegał w miłej atmosferze. Był okazją do spotkania się nauczycieli katechetów oraz muzyków.

 

 

Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego

pt. ”Ja i mój przyjaciel miś”

W konkursie udział brali uczniowie z całej naszej gminy. Tym większą czuliśmy dumę, gdy okazało się, że laureatami zostali uczniowie naszej szkoły!

II miejsce – Martyna Wajcht z kl. II

III miejsce – Adrian Ignaczak z kl. I

Laureaci zostali zaproszeni na uroczyste wręczenie nagród, które odbyło się 25 listopada w Szkole Podstawowej w Warcie. Podczas uroczystości można było podziwiać wystawę prac wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w konkursie.

Laureatom składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

ANDRZEJKI
 

Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Natomiast panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

I tak właśnie było też w naszej szkole,  26.11.2019 r. odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Przyczynili się do tego uczniowie, którzy przygotowali różnorodne wróżby. Dzieci losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi rówieśnikami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele.

 

A teraz trochę powtórki z zasad bezpieczeństwa. 28 listopada obejrzeliśmy przedstawienie dotyczące tematyki bezpieczeństwa na drodze. To była wspaniała zabawa połączona z nauką. Mamy nadzieję, że przestrogi i rady z występu aktorów na długo pozostaną w naszej pamięci. 

MIKOŁAJKI

5 GRUDNIA 2019 r.

Każde dziecko z niecierpliwością czeka na początek grudnia, zastanawiając się, co też tym razem dostanie w prezencie. Dlaczego? Bo wtedy wypadają mikołajki- tradycyjne święto ku czci świętego Mikołaja- biskupa Miry. I wreszcie nadszedł ten upragniony dzień! Mikołaj przybył do nas niespodziewanie wcześnie rano i obdarował wspaniałymi prezentami! 

  

XI Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej

„W zimowo – świątecznym nastroju”

5 grudnia 2019 roku w sali widowiskowej Warckiego Centrum Kultury odbyło się niezwykłe wydarzenie: XI Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej „W zimowo – świątecznym nastroju”.

Konkurs przeznaczony był dla wszystkich, którzy kochają muzykę i lubią śpiewać. Uczestnicy mieli zaprezentować tylko jedną piosenkę w języku polskim. Piosenka mogła być kolędą, pastorałką, piosenką o Mikołaju lub piosenką o tematyce zimowej. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczestników: Alicja Krawczyk, Zofia Michalska, Gabriela Tomczyk, Julia Miklas, Tatiana Michalska oraz Patrycja Ignaczak. Soliści występowali w dwóch kategoriach. Pierwszą grupę stanowiły dzieci z klas 1-4. I tu Komisja Konkursowa przyznała wyróżnienie Gabrieli Tomczyk, która wykonała utwór pt.: „Gore gwiazda Jezusowi”. W drugiej grupie wiekowej, którą stanowili uczniowie z klas 5-8, Komisja Konkursowa przyznała II miejsce Patrycji Ignaczak za utwór pt.: „Pospieszcie o wierni”.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne niespodzianki, natomiast laureaci nagrody rzeczowe. Po odczytaniu werdyktu jury i wręczeniu nagród uczestnicy XI Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu.

Gratulujemy z całego serca i cieszymy się z kolejnego sukcesu.

 

PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE

SŁOWEM I MUZYKĄ  MALOWANE

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy

Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory

Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich

Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski”.

 

W sobotę 7 grudnia 2019r.,   w Domu Ludowym w Jeziorsku  odbyło się PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE SŁOWEM I MUZYKĄ  MALOWANEz cyklu Wieczorków Poetyckich.

Ze Świętami Bożego Narodzenia zwykliśmy łączyć wspomnienia i obraz rodzinnego domu jako strażnika najpiękniejszych tradycji. Dzielenie się opłatkiem, wigilijna wieczerza oraz śpiewanie kolęd wokół bogato ustrojonej choinki,  to symbole wzajemnej jedności i miłości. Właśnie dlatego z radością podjęliśmy  się zadania , aby w tych magicznych chwilach znaleźć się w gronie najbliższych nam osób i zaprosiliśmy je na program  słowno – muzyczny  przygotowany przez przedszkolaków, uczniów klas: pierwszej, drugiej, trzeciej, piątej, szóstej i ósmej, Rodziców oraz Nauczycieli. Młodzi artyści zaprezentowali poezję księdza Jana Twardowskiego, Emilii Waśniowskiej, Matki Teresy z Kalkuty, Romana Brandstattera, księdza Szydlika, Ernesta Brylla, Juliana Tuwima. A całość przepięknie dopełnił gościnnie występujący Zespół  Śpiewaczy „Jezioranki” , który zaprezentował kolędy:„ Śliczna Paninka” oraz „Narodził się Jezus Chrystus”.

Wybrzmiały również utwory: „Anioł pasterzom mówił”, „Maleńka miłość”, „Całą noc padał śnieg”, „Kolęda dla nieobecnych”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Jezus Malusieńki” czy „Jest taki dzień”.

Na stolikach oprócz pachnącej kawy,  herbaty i domowego ciasta w formie Menu, znalazły się specjały Kawiarenki Poetyckiej, czyli fragmentywykorzystanych  utworów poetyckich, tytuły kolęd oraz nazwiska naszych artystów. A na wiejskim stole można było zakupić wyjątkowe  kartki świąteczne wykonane przez wszystkich uczniów naszej szkoły - tych najmłodszych i tych starszych.

Wszystko to, co zaproszeni goście widzieli na naszej małej scenie w Domu Ludowym w Jeziorsku i to, co  usłyszeli,  to efekt  naszych pomysłów, wielu godzin prób, ogromnej pasji i chęci do stworzenia czegoś nowego. Bo to właśnie było naszym zamiarem -inspirować  uczniów, otwierać ich na poezję, wykorzystywać ich naturalne zdolności, uczyć pracy w grupie, rozwijać wyobraźnię i kreatywność.

Pomieszczenie wyremontowanego Domu Ludowego w Jeziorsku  było idealne. Szczelnie wypełnili ją zaproszeni goście, Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej w Jeziorsku. Do tego pyszne domowe ciasta, kawa, herbata oraz pięknie nakryte stoły - tak jak w prawdziwej kawiarence. Blask świec podkreślał niepowtarzalny nastrój a cisza zdumiewała…

Liczymy, że spędziliście Państwo miłe chwile w naszym towarzystwie.

 

 Spektakl ,,Bajki Ignacego Krasickiego”

9 grudnia 2019 r. zainteresowani teatrem uczniowie wybrali się do Sieradza na spektakl ,,Bajki Ignacego Krasickiego”, przygotowany przez Teatr Współczesny z Krakowa. Aktorzy w niekonwencjonalny sposób realizowali główne założenie bajek, aby uczyć, bawiąc. Na scenę wyszedł  Krzysztof Ibisz i zapowiedział, że poprowadzi teleturniej, w którym sprawdzi znajomość bajek Ignacego Krasickiego. Uczestnicy programu  śpiewali i recytowali teksty oświeceniowego księcia poetów.  W drodze powrotnej  wstąpiliśmy do Muzeum Miasta i Rzeki Warty. Obejrzeliśmy świeżo otwartą wystawę tymczasową o tematyce bożenarodzeniowej. Podziwialiśmy piękneozdoby świąteczne, wykonane  przez uczniów  Zespołu Szkół Specjalnych. Zajrzeliśmy również do izby z wystawą stałą, poświęconą znanym osobom z Warty I okolic. Ze szczególną uwagą  oglądaliśmy kącik poświęcony Reymontowi, który jest patronem naszej szkoły. Zainteresowały nas również zbiory archeologiczne.  Eksponaty  z tej wystawy odkryte zostały w trakcie powstawania zbiornika ,,Jeziorsko”. Wróciliśmy z wycieczki zadowoleni. Pasjonaci  teatru czekają z niecierpliwością na kolejny wyjazd.

 

WIGILIJNE SPOTKANIE STOWARZYSZEŃ KOBIET AKTYWNYCH

I KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH Z TERENU GMINY WARTA  

10 grudnia 2019 r. w Domu Ludowym w Jeziorsku odbyło się spotkanie opłatkowe Stowarzyszeń Kobiet Aktywnych z terenu Gminy Warta. Część oficjalną poprowadziła Pani Halina Spętana, dziękując za przybycie zaproszonych gości. W świąteczny nastrój wprowadzili uczniowie naszej szkoły: Weronika Wiatrowska, Antoni Włodarczak, Igor Nowakowski, Julia Miklas, Patrycja Ignaczak, Tatiana Michalska, Zuzanna Miklas oraz Mateusz Telega. Po części artystycznej życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze złożył Burmistrz Gminy Warta Pan Krystian Krogulecki. Spożywane pokarmy pobłogosławił proboszcz miejscowej parafii ksiądz Stanisław Wenderlich. Zwieńczeniem całej uroczystości było przełamanie się opłatkiem i złożenie sobie nawzajem życzeń, po czym wszyscy zasiedli do stołu, aby skosztować pysznych, tradycyjnych wigilijnych potraw. 

Była to okazja aby spędzić wspólnie czas, porozmawiać i zaśpiewać najpiękniejsze kolędy.

 

II GMINNY KONKURS BOŻONARODZENIOWY

Dnia 11.12.2019r. odbył się zorganizowany przez naszą szkołę II Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy.

Celem konkursu było kultywowanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych.

Ponadto rozwijanie talentu artystycznego uczniów, kreatywności, wyobraźni, umiejętności manualnych i plastycznych, a także kompetencji językowych.

Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu ogłoszeniowego.

Obydwa elementy konkursu ściśle związane były z tematyką świąteczną.

Prace zostały wykonane za pomocą wcześniej przygotowanych przez organizatora materiałów.

W konkursie wzięło udział 16 uczestników klas VI-VII z 8 szkół naszej gminy.

 

Powołane jury wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce – Julia Wawrzyniak (Szkoła Podstawowa w Warcie)

II miejsce - Julia Stanisławska  (Szkoła Podstawowa w Rossoszycy)

II miejsce - Zyta Mikołajczyk  (Szkoła Podstawowa w Warcie)

 

„Gdy Bóg podróżuje koleją”

Jedziemy do Człowieka (…) To najdalsza droga ze wszystkich dróg w tę noc – te symboliczne słowa wypowiedział uczeń, który  wcielił się w postać św. Józefa, w  szkolnym przedstawieniu Jasełek pod tajemniczym tytułem „Gdy Bóg podróżuje koleją”, wystawionych w dniu 20 grudnia 2019 r. w Domu Ludowym przez uczniów klasy 8.

Maryja z Józefem, roztrzepana i zabiegana młoda dziewczyna, Mikołaj, dystyngowane i nowoczesne małżeństwo, aniołki i archanioły, konduktor i reporterka to szereg postaci, które przewidywał scenariusz Jasełek. Uczniowie - aktorzy z werwą i wyczuciem, wrażliwością oraz  szczyptą humoru odegrali swoje role.

Grze aktorskiej towarzyszył śpiew kolęd i pastorałek wykonanych przez chórek uczniów klasy 6. Usłyszeliśmy  tradycyjne kolędy takie jak : „Anioł pasterzom mówił…”, ale także  te o bardziej współczesnym brzmieniu, lecz równie nastrojowe jak: „Pospieszcie o wierni” czy „Jak w Betlejem”, „ Kolęda dla nieobecnych i „Bosy Pastuszek”.

Po Jasełkach ks. Proboszcz z Miłkowic przy zapalonej świecy Caritas przeczytał Ewangelię o Narodzeniu Pana Jezusa w Betlejem, a pani Dyrektor wszystkim złożyła świąteczne życzenia.

 

 WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Podczas tegorocznej akcji w sztabie nr 5850 udało się zebrać kwotę 14.290,29 PLN. Nie byłoby to możliwe, bez wsparcia ludzi dobrej woli. Sztab nr 5850 został utworzony przez Szkołę Podstawową w Warcie, Szkołę Podstawową w Jeziorsku oraz Warckie Centrum Kultury!  Szefem sztabu był Pan Wiktor Szymczak.

Z naszej szkoły zbiórką pieniędzy zajmowała  się grupa Wolontariuszy w składzie:

1.      Maria Spętana 016/5850

2.      Dawid Wawrzyniak 017/5850

3.      Daria Chajduk 018/5850

4.      Magdalena Świątkiewicz 019/5850

5.      Aleksandra Kukielińska 020/5850

Zbiórka prowadzona była do godzin popołudniowych! Nad bezpieczeństwem naszych uczniów czuwały Pani Małgorzata Ejchman i Pani Ewelina Telega. W Jeziorsku kwesta zakończyła się o godzinie 14, natomiast w Warcie dopiero po finale WOŚP. Finał WOŚP odbył się w Warckim Centrum Kultury o godzinie 17.